Hra: Dračí doupě

11. července 2014 v 18:40 | Michelle |  Manuals
Čus,
dneska jsem hledala hry, které bychom mohli hrát na táboře o polední klid - tudíž jsem hledala "nepočítačovou" hru. Nakonec jsem v Teorii velkého třesku uviděla, jak všichni hrají hru s názvem "Dračí doupě".
Protože to není poprvé, co jsem o takové hře slyšela, začala jsem ji hledat na netu. A jak tak se přočítám množstvím informací, začala mi ta hra být čím dál tím víc sympatická :3

Mám tu takový větší návod z wikipedie :)
Protože něco nemusí být jasné, nechám tam ty odkazy ;)

P.S.: Ani nevíte, jak mě potěšilo (a překvapilo) že si jako postavu můžete zvolit i hobita (Pán jeskyně může ostatně zvolit všechny rasy světa, pokud chce...) :D

Dračí doupě je původní česká fantasy hra na hrdiny, kterou v roce 1990 vytvořilo nakladatelství Altar, ale mnoho lidí si jej přizpůsobilo dle vlastních požadavků. Hra je inspirována americkou hrou Dungeons & Dragons.

V roce 2004 vyšla nová hra Dračí doupě Plus, s komplikovanějším, ale jednotným systémem určená spíše pokročilejším hráčům. V roce 2011 vyšlo nové Dračí doupě II, jehož cílem je nahradit staré Dračí doupě jednodušším a ucelenějším systémem, snadným pro začátečníky.


Základní principy hry


Dračí doupě patří mezi klasické papírové (nepočítačové) hry na hrdiny. Jeden z hráčů, tzv. Pán jeskyně (PJ), před hrou připraví úvodní příběh, mapy apod. Ostatní hráči se poté tohoto příběhu zúčastní - každý z hráčů představuje jednu postavu fantasy světa (trpasličího bojovníka, elfího kouzelníka apod.), celá družina pak dohromady putuje světem vytvořeným PJ s cílem splnit zadané úkoly, získat peníze a slávu. Obecně neexistují limity, co hráči mohou a nemohou, o následcích jejich činů rozhoduje PJ, některé běžné herní situace (boj, sesílání kouzel, využívání zvláštních schopností apod.) se řeší na základě číselných tabulek uvedených v pravidlech a hodů kostkami. Používají se kostky klasické šestistěnné (k6) a o něco netradičnější desetistěnné (k10) a občas i osmi- či čtyřstěnné. Speciální procentuální kostka je desetistěnná, která má čísla na stěnách po desítkách. Hraje se na čtverečkovaném, hexovém nebo prázdném papíře, popřípadě bez něj.


PJ

Zkratka pro Pán Jeskyně. Označuje hráče, jenž má funkci vypravěče, tvůrce příběhu a map. Rovněž při hře hází kostkou za protivníky, se kterými postavy bojují, a za pravděpodobnost proběhnutí náhodné události.

V americké hře zvané Dungeons & Dragons se obdobná role nazývá Dungeon Master, v jiných hrách často Pán Hry (anglicky Game Master). Dračí doupě bývá ale často zaměňováno s Dungeons & Dragons s tím, že se jedná o to samé v české verzi. Není tomu tak, obě hry, ačkoliv spadají do kategorie papírových stolních RPG her, mají zcela jiný herní systém.


Rasy v DrD


Při vytváření postavy si jako první hráč vybere jednu z těchto ras:

 • Hobit - bytost, která je menší než člověk, mohli jste ji vidět ve filmu Pán prstenů. Má chlupaté nohy, chodí bez bot a zpravidla má kudrnaté vlasy a kulaté bříško. Jejich zvláštní rasovou schopností je čich - schopnost vycítit blízkost jiných tvorů.
 • Kudůk - zvláštní humanoidní druh. Jméno "kudůk", psáno správněji "kudúk", je vypůjčeno z díla J.R.R.Tolkiena, kde se jím ve své vlastní řeči nazývají hobiti. Kudůkové v DrD vznikli v dávných dobách splynutím části plemene trpaslíků a hobitů. Vyznačují se nízkým vzrůstem (větší než hobiti, menší než trpaslíci), šikovností a zručností. Zpravidla se živí jako alchymisté nebo zloději. Jejich rodovou zbraní je sekera.
 • Trpaslík - trpaslíci jsou ve hře nadaní zvláštní schopností infravize - schopnosti ve tmě vidět teplo (vzdušné proudy, teplokrevné tvory, studená jezírka apod.) a orientovat se díky tomu třeba v podzemí.
 • Elf
 • Člověk
 • Barbar - lidé žijící v pustinách daleko od civilizace. Odloučení na nich zanechalo stopy: jsou silnější a odolnější, ale také neohrabanější a ošklivější než ostatní lidé. Jejich nejběžnějšími povoláními jsou válečník a hraničář. Rodovou zbraní je meč bastard.
 • Troll - vyznačují se velkou silou, vysokým vzrůstem (přes 2 m), divokou a bojovnou povahou a nízkou inteligencí. Mají drsnou tvrdou našedlou kůži a svým vzhledem připomínají pračlověka. Nápadné jsou jejich veliké uši, které používají při ultrazvukové echolokaci podobně jako netopýři. Oblíbenou zbraní jsou palcáty a těžké kyje. Problém trollů může být ten, že na rozdíl od jiných ras nepanuje žádná obecná intuitivní představa o jejich způsobu života, kultuře atd. a mohou být proto herně plytcí a nezajímaví. Toto má v pravidlech vynahradit jejich nízká inteligence, která svádí k nejrůznějším vtípkům (někteří Páni jeskyně například určují počet slov, který troll zná apod.) Na inspirativní zpracování trollů se dá narazit na různých serverech zabývajících se hrou Dračí doupě. Informace o nich také může vymyslet Pán jeskyně.

Povolání v DrD


Každý hráč si po zvolení rasy zvolí také jedno z pěti povolání. Každé povolání se po dosažení 6. úrovně dělí na další dvě.

 • Válečník se soustřeďuje na boj, dokáže odhadovat sílu protivníků, léčit svá zranění nebo zahnat nestvůry s minimální námahou.
  • Bojovník je mistrem v boji velkými zbraněmi a hrubou silou. Může se proměnit na berserkra, nezadržitelné bojující monstrum.
  • Šermíř je mistr v boji s humanoidy (lidmi, skřety, trpaslíky, atd.). Umí několik velmi užitečných fint zvyšujících jeho šance v boji.
 • Hraničář zná přírodu a tvory, kteří ji obývají. Je schopným stopařem. Hraničáři jsou zpravidla provázeni psy. Hraničář ovládá lehké a střední zbraně. Dokáže sesílat léčivá kouzla a na vyšších úrovních má i psionické schopnosti (telekineze, pyrokineze, telepatie).
  • Druid je lesní čaroděj, který žije mezi zvířaty, čerpá z přírody duchovní sílu a pomalu zapomíná, že kdysi vládl mistrně mečem. Pečuje o svůj les, o svůj kraj a o svá zvířata. Jeho lesní kouzla mohou pomoci i v boji, ale jeho síla se projeví spíše mimo něj.
  • Chodec je hraničář, který se rozhodl rozvíjet spíše své bojové schopnosti. Toulá se od vesnice k vesnici a zahání zlé nestvůry od lidských příbytků. Ovládá i některá kouzla k ulehčení těžkého života o samotě a umí nahlížet do lidských duší.
 • Alchymista je šikovný a hodně vydrží. Zabývá se výrobou lektvarů a různých magických předmětů. V boji obvykle nepomáhá přímo, ale prostřednictvím svého umění.
  • Theurg ovládá moc dvou světů: astrálních sfér a základních živlů. Astrální sféry mu umožňují nahlížet do minulosti, současnosti či budoucnosti a později ji třeba i měnit. Moc nad živly mu umožňuje přivolat posly živlů, aby bojovali po jeho boku, či pro něj pracovali. Také přivolat přírodní katastrofy. V neposlední řadě dokáže vyrábět trvalé magické předměty.
  • Pyrofor (ohňonoš) se specializuje na výrobu raket, bomb, min, pastí a jedů.
 • Kouzelník je chytrý a umí ovlivňovat druhé. Meč a zbroj jsou pro něj věci podřadné a raději spoléhá na své zvláštní schopnosti, zejména kouzla. Bývá doprovázen kouzelným pomocníkem - kočkou, havranem či ďáblíkem.
  • Mág ovládá zejména magii iluzí a mysli. Je schopen ovlivňovat myšlení jiných lidí či je zabít na dálku pouhou silou své mysli.
  • Čaroděj je takovým mistrem všech druhů magie, že je schopen vytvářet nová kouzla. Svou moc podporuje magickou holí.
 • Zloděj je mrštný a umí se vloudit do přízně jiných lidí. V boji zpravidla nestojí v první řadě, ale dokáže i tvrdě zasáhnout - zejména z dálky. Jedná se o odborníky na nebezpečné situace, které vyžadují vtip a obratnost místo hrubé síly.
  • Lupič prohlubuje své schopnosti v oblastech tichého a nenápadného pohybu. Navíc umí unikat z pout, imitovat hlasy či působit nenápadně v davu. K jeho novým silám patří boj beze zbraně.
  • Sicco je vládcem podsvětí. Prohlubuje své diplomatické schopnosti. Kromě toho je schopen vytvářet zločinecké sítě a zadávat jim různé úkoly, jako krádeže, únosy, vraždy, sabotáže, ale třeba i ochranu osob či budov.


Další vylepšení pro hru DrD


Kromě základních DrD pravidel pro začátečníky existují i další díly pravidel a to: DrD pravidla pro pokročilé (pravidla pro mírně pokročilé hráče a PJ + popsání rozvinutí všech postav od 6. úrovně výše), dále DrD pravidla pro Experty (pravidla a další rozvíjení od 16. úrovně až do poslední zpracované 36. úrovně). Následně ALTAR ve spolupráci s týmem DrD vytvořil nový projekt ASTERION zahrnující nové mapy, rasy, povolání atd. a tím to zdaleka nekončí. Dále si můžete svůj Asterion rozvinout o další geografické/tematické moduly (Geografické moduly rozvíjí a podrobně popisují různé oblasti původního Asterionu, např. Obloha z listí a drahokamů, nebo Z hlubin zelené a modré). Tematické moduly rozvíjejí svět DrD Asterion. Třeba magii nebo zlodějské organizace, např. Falešná apokalypsa nebo Zlatá pavučina)… Modulů samozřejmě existuje mnohem více. Ve výsledku se z vaší Hry na hrdiny může vyvinout dokonalá propracovaná hra rovnající se i novým počítačovým hrám.


Hraní přes internet


Dračí doupě lze hrát i online, a to přes obyčejný chat či přes specializované fórum, kterých je v Česku mnoho. Výhodou těchto fór bývá automatická správa statistik postavy, jejíž kvalita se ovšem fórum od fóra značně liší. Základní nevýhodou je pomalost hry a chybějící osobní kontakt. To je vyváženo možností obohatit hru ostatním o detailní popisy či sdílení pocitů a vnitřních monologů postav.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maggi (nepřihlášená) Maggi (nepřihlášená) | Web | 12. července 2014 v 14:02 | Reagovat

Jop, dračí doupě je boží hra, jednu dobu jsme to s kámošem hráli pořád :D a jinak, nechceš do SB? Kdyby jo, tak se pak nelekej, že u mě nebudeš napsaná, jsem (budu) teď dlouho jenom na mobilu a tam to "vkládání adresy" nefunguje..

2 Polly Polly | Web | 24. července 2014 v 12:18 | Reagovat

"Dračák" je moc fajn hra. Hlavně, když to PJ vážně umí. To je potom opravdu legrace. Nebo se to dá hrát zjednodušeně i bez papíru a kostek :-)

3 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 30. července 2014 v 13:13 | Reagovat

Doporučil bych spíš DrD+ nebo ještě lépe DrD 2. DrD 1.6 (nejnovější vydání původního dračáku) má poněkud nedoladěná pravidla a omezené možnosti.
Samozřejmě ale záleží primárně na PJ a hráčích, protože i se sebelepším systémem nemůžete donutit hráče, aby se sami od sebe bavili. :-D

4 Eamane Eamane | Web | 31. července 2014 v 13:19 | Reagovat

Máme k tomu doma knihy, ale ještě jsem se jimi neprokousala :) :D
Vypadá to zajímavě :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama